Blog

Jawne Umowy z przerwą w aktualizacjach - wyjaśnienie

Jawne Umowy z przerwą w aktualizacjach - wyjaśnienie

Zgodnie z obietnicą - użytkownikom systemu Jawne Umowy wyjaśniam, co działo się przez ostatnie miesiące z systemem, jak i wokół niego.

Działo się dużo, chociaż niedużo było widać, ale mam nadzieję, że wyjaśnienia zostaną zrozumiane i przyjęte.

 

Wsparcie finansowe dla systemu

Jak pisałem wcześniej zakończenie działania systemu po wygaśnięciu abonamentów i innych opłat sfinansowanych jako grant od Funduszu Obywatelskiego nie wchodziło w grę.  Byłem zdecydowany dokonać pewnych zmian technicznych, aby zminimalizować spodziewane koszty funkcjonowania systemu w kolejnym roku, które miałem sfinansować z prywatnych funduszy.

Nieoczekiwanie ze wsparciem przybył Zarząd Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, który podjął uchwałę o dofinansowaniu kosztów działania systemu w roku 2023!

Dzięki temu nie musiałem martwić się zmianami funkcjonowania systemu, miałem spokój ciągłości jego działania, a nawet fundusze na wykonanie poprawek do modułu katalogowego pod kątem rejestru umów.

 

Poprawki do rejestru umów

Rejestr funkcjonuje na bazie uniwersalnego modułu katalogowego, który został odpowiednio sparametryzowany i odpowiednio zasilony danymi. Funkcje, które byłyby przydatne dla działania rejestru umów czasami są nieosiągalne i wówczas można zamówić ich wykonanie u autora modułu katalogowego.

Dwie takie funkcje były już uzgodnione z autorem pod koniec 2022 r., ale wstrzymane ze względu na brak funduszy. Wsparcie finansowe od Watchdog Polska pozwoliło powrócić do tematu i zgłosić konkretne zamówienie i je opłacić.

Poprawki miały być zrealizowane w ciągu 2 tygodni. Niestety - okazało się, że jedna z poprawek nie została zrobiona zgodnie z ustaleniami, a co do drugiej poprawki - autor uznał po dokładniejszej analizie, że technicznie nie jest w stanie tego wykonać i zaproponował rozwiązanie zastępcze. Tak się składało, że to rozwiązanie zastępcze znałem i testowałem wcześniej, ale chciałem go uniknąć ze względu na zwiększenie nakładu mojej pracy nad aktualizacją rejestru, jakie powodowałoby to rozwiązanie.

W efekcie - zamiast poświęcić na to 2-3 tygodnie i mieć gotowe, opłacone poprawki - spędziłem na testami, wyjaśnieniami i korespondencją ok. 2 miesięcy i jeszcze nie dostałem tego, czego się spodziewałem...

 

Jawne Wybory - czyli kwestia priorytetów

W międzyczasie zintensyfikował się mój udział w szkoleniach, webinarach i spotkaniach dotyczących wyborów w Polsce, szczególnie tych najbliższych, parlamentarnych.

W ich toku często przewijały się obowiązkowe dla partii politycznych rejestry: wpłat i umów. Gdy spojrzałem, jak to jest zrealizowane to załamałem ręce i po prostu nie mogłem...
...nie mogłem się powstrzymać, aby istniejące, działające narzędzie jakim jest rejestr Jawne Umowy nie zaprząc do pracy na rzecz jawności przy monitorowaniu rejestrów partii.

Zacząłem budować system Jawne Wybory, bo uznałem, że wybory parlamentarne są tak ważne, że warto dodać od siebie cegiełkę na rzecz jawności ich sprawdzania. Nie tylko te wybory są ważne, ale są w bliskim terminie, więc istotne było jak najszybsze uruchomienie tego systemu.

Pochłonął on mój czas niesłychanie mocno, ale uważam, że warto było.  To niestety odbyło się kosztem czasu poświęconego na Jawne Umowy, bo nie jestem w stanie sam więcej robić jednocześnie.

Zainteresowanych zapraszam do systemu Jawne Wybory na stronie: https://jawnewybory.pl i na grupę FB: https://www.facebook.com/groups/jawnewybory

A system Jawne Umowy będzie dalej rozwijany i aktualizowany. Będę (mam nadzieję) niebawem aktualizował bazę umów z Gmin Dobra, implementował poprawki, o których pisałem i dążył do udostępniania systemu jako otwartego na dane z innych jednostek.